Je li hidroliziran protein bolji od wheya?

Istraživanje

Od svim nutrijenata kojima hranimo tijelo, protein je možda najpoželjniji za ljude koji vježbaju. Svi konstantno čujemo o njima: koliko, kako često, koju vrstu... Možda znate ponešto o whey proteinu, ali možda ne znate ništa o hidroliziranom proteinu, koji nastaje hidrolizom, ili pre-probavljanjem, intaktnog proteina u mješavinu amino kiselina i manjih proteina.

Je li hidroliziran protein bolji od wheya?

Neke tvornice koje prave proteinske suplemente tvrde da „pred-probava“ povećava bioraspoloživost, čime se povećava sinteza mišićnog proteina. Zbog njihove navodne snage, hidroliziran protein može koštati od 30% do 200% više od njihovih konvencionalnih odgovarajućih proteina.

Ali je li hidroliziran protein vrijedan dodatnog novca? Istraživanja govore da nije!

Koliko brzo se hidroliziran protein probavlja?

Whey je „brzi“protein, probavljen i apsorbiran je brzo, i njegove amino kiseline su brzo dostavljene u krvotok, dakle u mišiće - to je pokazano često kroz vrijeme, zadnji dokaz uradio je Burd i kolege:

Uglavnom, ovo istraživanje je otkrilo da esencijalne amino kiseline postaju više kad osoba konzumira whey („brzi“ protein) za razliku od kazeina („spori“ protein). Ova viša koncentracija amino kiselina je povezana s višom sintezom mišićnog proteina za vrijeme odmora (FED) i poslije vježbanja (EX-FED).

Ovo je jedan od razloga zašto uzimanje proteina prije vježbanja može biti bolje nego uzimanje nakon, „spike“ u amino kiselinama će nastati kad je protok krvi ka mišićima na kojima se radim maksimalan, čime se usmjeravaju gradivni materijal gdje je najpotrebnije.

Da li se hidroliziran protein probavlja brže od whey proteina?

Djelovanje proteina nije samo zbog bioraspoloživosti, koje je važno zbog toga da li da uzmete hidroliziran protein ili ne. Koopman i kolege pokazuju da nivo amino kiselina je mnogo viši kod „bržih“ proteina, razlika između „pred-probavnog“ proteina (hidroliziranog) i intaktnog proteina je zanemariva.

Dakle, samo postojanje „brzog“proteina nije dovoljno. Kad se uspoređuje hidroliziran whey s kazeinom, Tang i kolege pokazuju nešto vrlo važno o razlici između ova dva proteina:

Usporedite te razlike da istraživanjem Penningsa i kolega:

Ova istraživanja pokazuju da nehidralizirani whey je oko dvaput bolji od kazeina. To je i razlika između hidroliziranog whey-a i kazeina. Dakle, pred-probavni whey nije bolji od intaktnog whey-a.

Da li su hidrolizirani proteini superiorni nad intaktni proteini?

Odgovor koji smo našli u ovim istraživanjima je ne! Koopman i Pennings govore da hidroliziranje kazeina čini „brzi“ proteini, ali ne povećava sposobnost da stimulira sintezu proteina.  Istraživanje Tanga i Penningsa pokazuju da je whey dvaput bolji od kazeina, bez obzira da li je hidroliziran ili ne.

Ima li nešto magično o whey proteinu? Podaci kažu da ima. Drugim riječima, on je bolji od intaktnog proteina, „sporog“ proteina, i hidroliziranog, „brzog“ proteina.

Intaktni whey je već „brzi“ protein, pa koliko može biti hidroliziran protein brz? Ne previše. Trebate li potrošiti više novca na protein „prije probave“? Zaključak u vezi hidroliziranog proteina: ne vjerujte u cijelu buku oko toga– whey nije detroniziran.

Komentari (2)

Najbolje uzimati izolat (zbog novaca) i ne komplikovati

Jilmija

koji whey onda treba pit: koncentrat, izolat ili hidroizolat?

glogo
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak