Sedam savjeta kako zaustaviti žudnju za hranom

Izbjegnite prejedanje

Vjerovatno znate za naglu potrebu za šećerom kasno navečer. Tad vam padaju na pamet kockice čokolade i razne grickalice. Bez obzira koliko željeli izbaciti sliku hrane za kojom žudite, slika sve više raste. Kroz nekoliko minuta, osjećate da vam je prazan stomak, iako ste večerali prije koji sat.

Sedam savjeta kako zaustaviti žudnju za hranom

Tada se razumno odlučite na jedan zalogaj, ali on vodi ka mnogim drugim zalogajima, i tako unesete cjelodnevnu vrijednost šećera pred odlazak na spavanje. Ovo vam sve zvuči poznato, vjerovatno. Svi su bar jednom osjetili tu žudnju za hranom. Naučna otkrića o prejedanju, gladi i žudnji za hranom su ogromna, i mogu popuniti knjigu. Ovaj kratki članak donosi detaljno istražene neke mehanizme gladi i žudnje, i 7 savjeta da se tolika žudnja smanji, ili čak prestane.

Fiziološki nasuprot psihološki povećan apetit

Ljudi, da bi pravilno funkcionisali i opstali, trebaju kalorije i nutrijente. Naša tijela su mašine koje su evoluirale godinama, i tako regulisale funkcije i osjećaje, među kojima je i glad. Jedemo kad trebamo kalorije, a prestajemo jesti kad smo siti- ili bi bar tako trebalo da funkcioniše.

Postoje mnoge teorije o tome kako nam se javi iznenadna glad kad dođemo u susret s hranom. Dok počnemo jesti više kalorija i nutrijenata nego što naše tijelo treba, prebacujemo se sa fiziološkog na psihološko stanje i potrebu hrane, od osjećaja gladi jer naše tijelo treba hranu do osjećaja da je hrana ukusna i ne možemo se kontrolirati.

Istraživanja su dokazala da čovjek može postati ovisan o hrani isto kao o raznim teškim drogama. Zapravo, isti dio mozga se aktivira tim drogama, kao i mirisom, okusom hrane kojoj ne možete odoljeti i za kojom žudite. Da bi to napravile više izazovnim, prehrambene firme su iskoristile ljudsku ovisnost i kombinovale masti i šećer na način da izazovu pretjerano stimuliranje mozga.

Narednih 7 savjeta mogu pomoći da se izbjegne žudnja za hranom koja je duboko usađena u ljudskoj fiziologiji i psihologiji.


1. Pravite bilješke

Najvažniji korak u identifikaciji situacija u kojoj vam se javlja žudnja za hranom može biti pravljenje svjesnih navika podsvijesti. Zapisivanje situacija u kojim osjećate žudnju ili jednostavno vođenje dnevnika ishrane bi moglo zaustaviti žudnje ili uputiti vas na njihov izvor. Prizor, miris hrane, lokacija, vrijeme dana, vaše emotivno stanje ako ste pod stresom, ili nedostatak sna su neke od situacija koje mogu potaknuti žudnju za hranom.

2. Vježbajte

Kad identifikujete situacije u kojima se javlja žudnja za hranom, predvidite te situacije i usprotivite im se. Na primjer, ako na putu do posla vam zamirišu vruće kifle iz pekare, naredite sebi da samo nastavite hodati. To vježbanje/treniranje uslovljava um da tijelo reaguje pozitivno, prije nego se upustite u unutarnje monologe, koji obično ne završe dobro. Proces žudnje radi linearno, u koraku sa modom, aktiviranjem, uzbuđenjem i oslobađanjem.

3. Mislite negativno

Zamislite nezdravu hranu i onu za kojom žudite sa listom neuglednih slika. To je upravo suprotno od onog što reklamne agencije rade. Na primjer, sljedeći put kad žudite za nekom hranom, zamislite veliku vreću šećera kako otvarate i uzimate sebi 10 kašikica. Toliko ima jedna limenka Coca-Cole.

4. Žvačite žvakaće gume

Žudnja za hranom može doći kad ste pod nekim stresom ili vam fali sna. Uzimanje žvakaće gume vam može pomoći da skrenete misli sa čokolade, kolača, ili šta ste već zamislili. Ljudima i nije privlačno vađenje žvake iz usta, pa ponovno stavljanje nakon jela. Zbog toga se smatra da bi postojanje žvake u ustima spriječilo želju za grickanjem nečeg drugog od hrane.

5. Pijte vodu

Voda nije samo dobro zbog gubitka masti i poboljšanja zdravlja, nego može pomoći i pri sprječavanju žudnje za hranom. Često tijelo može imati problem shvatanja razlike između dehidratacije i gladi. Ponekad, kad vam je potrebna samo čaša vode, tijelo vas može zavarati da pomislite da ste zapravo gladni. Kad osjetite potrebu za hranom, popijte čašu vode i sačekajte nekoliko trenutaka. Može vas proći osjećaj gladi.

6. Zategnite pojas

Jače zatezanje pojasa vam može pomoći, jer će vas stomak kojeg se želite riješiti podsjetiti na to i motivisati da izbjegnete nezdravu hranu. To je jednostavan psihološki trik koji stvara fizičku povezanost koju možete povezati za negativan utjecaj podlijeganja žudnji za hranom.

7. Očistite police i ormare

Iako je ovo navedeno kao sedmi savjet, mogao je biti prvi ili drugi na spisku, očistite stan, stol na poslu, i bilo koje drugo mjesto gdje biste mogli imati nezdravu hranu. Praznim kalorijama je mjesto u smeću, a ne u stomaku. Moć izreke „daleko od očiju, daleko od srca“ se ne smije podcijeniti. Nema razloga za stvaranja još signala, jer naš um je napadnut sa slikama hrane cijeli dan.

Dodatni savjeti

Pranje zuba je taktika za izbjegavanje kasnonoćnih grickanja hrane, što je navika mnogih. Mnogo puta kad čovjek jede navečer, to radi iz navike, a ne zbog stvarne gladi. Druga taktika je izbjegavanje kuhinje nakon određenog vremena, recimo nakon 8 sati navečer. Mnogi odlaze u kuhinju „tražeći nešto“ vrlo često, i vrlo bi bilo korisno kad bi se to izbjegavalo. Pranje zuba i ovo suzdržavanje mogu vam pomoći da ne unosite hranu pred odlazak u krevet.

Ovaj članak je samo grebanje po površini kompleksne teme o gladi, žudnji za hranom i prejedanju, ali je sigurno koristan početak za proces zaustavljanja žudnje za hranom koja napada gotovo svakog kasno navečer.

Komentari (3)

Sve stoji osim toga za zvake. Cinjenica je da zvakanje zvake nas cini gladnima. Zbog toga sto kada zvacete zvaku nasa usta j zeludac luce slinu koja se inace luci kada zvacemo bilo kojim oblik hrane. Izlucuvanje slike je refleksno i potaknuto je zvakanjem bilo kojeg oblika. Ta slina podize kiselinu i "sprema" zeludac da primi zalogaj hrane, kojega kod zvakanja zvake nema. Tako da postajete sve vise gladni jer zeludac vam ocekuje nesto sto nece dobiti, uz to si povecavate zelucanu kiselinu koja moze biti stetna. Tako da zvaka nije rjesenje za brobu protiv gladi. Sto se tice tinejdzera koji osjecaju potrebu za hranu to vam ne veliki plus jer dok ste gladni vase tijelo otpusta hormon rasta koji se takodjer proizvodi za vrijeme spavanja. Tako da se mozete tjesiti da rastete kada ste gladni.
Da bi samnjili kolicinu hrane koji unosite zlatno pravilo je pauza, pojedite pola prorcije rucka, potom ustanite popijte casu vode pricekajte 3-5 min, nakon toga ako budete jos gladni pojedite koliko mozete. Ali u vecini slucajeva necete vise osjecati toliku potrebu za hranom i bit cete siti. Pustite da vas tijelo iznenadi i uzivajte.

PITANJAISAVJETINAMAIL

Fotografija je legendarna! nastojat ću i ja da primjenjujem ove savjete ;)

DzeNySa

Danas sam primjenila savjet broj 2! Super je članak!

clean
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak